صدرا گشت | تور کربلا هوایی ارزان | تور مشهد هوایی ارزان

آشنایی با شهر مقدس نجف

‌نجف یکی از شهرهای مهم کشور عراق و سومین شهر بزرگ مذهبی جهان اسلام است.

 با آشکار شدن محل دفن مطهر امام علی (ع)  در قرن دوم هجری ، این شهر چنان اهمیت و وسعتی یافت که هم اکنون شهر کوفه زیارتگاه بسیاری از مسلمانان شده است و با توسعه به مرمت و بازسازی بارگاه ایشان آبادانی و رونقی چشمگیر در نجف ایجاد شد

از احادیث و روایات گذشته این چنین نقل شده است که این شهر محل زندگی پیامبران الهی بوده است .

حضرت ابراهیم (ع)  مدتی در این سرزمین مقدس زندگی میکرده  و پیکر حضرت نوح (ع) ، حضرت هود (ع) ، حضرت صالح (ع) و آدم نیز در این شهر مقدس دفن شده‌اند.

 نجف آب و هوای گرمی دارد که تقریباً در طول سال ، درجه حرارت هوا در روز و شب ، بالای صفر است. تابستان‌ها در شهر نجف، بسیار گرم و طولانی است. فصل زمستان در این شهر مقدس ، کوتاه‌ مدت و دارای شب‌های سردی است. فصل‌های بهار و پاییز نیز در نجف، بسیار کوتاه  و زودگذر  است.

بهترین و ایمن ترین راه سفر به شهر نجف همراه شدن با کاروان های زیارتی است .

هم اکنون وضعیت هتل های این شهر بهتر از قبل شده است و نکته ای که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که به هیچ وجه از رستورانها و غذاهای خارج از هتل استفاده نکنید و حتما همراه خودتان ملافه اضافه و لوازم بهداشتی ببرید .

بیشتر شهرهای عراق غذاهای یکسان دارند. اما از معروف ترین غذاهای شهر نجف خورشت قیمه نجفی است که بیشتر به عنوان غذای نذری در ماه محرم و صفر و ایام شهادت امام علی پخت میشود. از دیگر غذاهای این شهر میتوان به ته چین عراقی،  بامیه، البریانی، دولما، کباب که طعم و مزه بسیار خوبی دارند اشاره کرد.

جاذبه های زیارتی در نجف اشرف :

بارگاه مطهر حضرت علی (ع) در مرکز شهر نجف قرار دارد و از مهمترین جاذبه های  گردشگری مذهبی این شهر است.

 

 قبر حضرت آدم (ع) که منشا تمام انسان های جهان است و عمر ایشان بعد از ۹۳۰ سال در مکه در به پایان رسید  و بعدها پیکر او ذر شهر نجف دفن شد.

 قبرستان وادی السلام در نجف اشرف قرار دارد که شهرت بسیاری درمیان مسلمانان جهان دارد چون طبق روایات دینی تعداد زیادی از پیامبران و امامان در شهر نجف زندگی کرده و بعد از وفاتشان در این قبرستان که بزرگترین قبرستان خاورمیانه هست در قسمت شمالی حرم علی بن ابی طالب دفن شده اند

در نجف اشرف برخی از اصحاب و یاران امام علی (علیه‌السّلام) و نواده‌های امامان به خاک سپرده شده‌اند. بعضی از  این افراد عبارتند از :

۱-میثم تمار 

۲-قنبر

۳-رشید هجری

۴-سهل بن حنیف

۵-کمیل بن زیاد نخعی

۶-ابوبکر بن علی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *